coin

Litecoin – druga co do popularności kryptowaluta

Rok 2009 ma symboliczne znaczenie dla walut wirtualnych, bowiem to właśnie w tym roku powstała uważana za najpopularniejszą kryptowaluta – bitcoin. Jak ukazują badania statystyczne w bitcoin inwestuje znaczna część inwestorów. Szacuje się, iż wynosi ona około 80% pośród wszystkich inwestujących. Te same badania ukazują, że drugą co do popularności kryptowalutą jest litecoin. Czym charakteryzuje się tytułowa wirtualna waluta? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Litecoin – czym tak naprawdę jest?

Litecoin to druga co do popularności kryptowaluta w skali świata. Jest to otwarto-źródłowy projekt oparty o licencję X11. Tytułowa wirtualna waluta została zainspirowana popularnym bitcoinem i pod względem technicznym jest niemal identyczna. Warto podkreślić, iż litecoin jest kreowany oraz przekazywany bez ingerencji eminentna centralnego. Wspomnieliśmy, iż tytułowa waluta jest niemal identyczna w porównaniu do bitcoina – niemal, ponieważ występują trzy zasadnicze różnice.

Różnice pomiędzy bitcoinem i litecoinem

Pierwsza różnica pomiędzy dwoma wspomnianymi walutami polega na przetwarzaniu bloku w sieci. W przypadku bitcoinów przetwarza blok średnio co 10min, z kolej litecoin – raz na 2.5min. W opinii twórców litecoina pozwala to na szybsze i bardziej sprawne przeprowadzenie transakcji. Jeśli chodzi o sam proces tworzenie, to podobnie jak w przypadku bitcoina trudność sieci zostaje dostosowana do dostępnej mocy obliczeniowej wykorzystując przy tym średnią kroczącą w taki sposób by jeden blok powstała raz na 2.5min.

kartka

Druga różnica polega na ilości produktów. Zgodnie z powyższą teorią procesu produkcyjnego litecoin wytwarza czterokrotnie większą ilość walut w tym samym czasie co bitcoin. Ostatnia różnica polega na oparciu litecoina o Scrypt, który jest dowodem matematycznym wykonywanych działań. W konsekwencji wykreowanie koparek FPGA i ASIC wykorzystujących wspomniany Scrypt zdaje się być znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku układów korzystających z SHA-256 jak ma to miejsce w przypadki bitcoina. Nie dość, że jest bardziej skomplikowane, to niestety także bardziej kosztowne, co działa na niekorzyść tytułowej waluty i poniekąd przyczynia się do jej słabnącej popularności. Warto podkreślić, iż litecoin podobnie jak bitcoin dzieli się na 100mln mniejszych jednostek. Więcej na temat Bitcoin można przeczytać tutaj.

Podsumowanie oraz wnioski

Nic nie wskazuje na to, by popularność porównywanych walut miała się zmienić. Jest między nimi spora różnica, która wynika nie tylko ze wspomnianych różnic, ale także zwyczajnie z faktu, że bitcoin był pierwszy. Dużą rolę w dużym dystansie odgrywa także marketing – bitcoin kusi inwestorów dynamicznymi skokami w górę, innymi słowy – szybkim łupem.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

na górę