Krótka historia rubla

Początki rubla

Rubel jest jedną z najstarszych światowych walut. Jego początki sięgają XIII wieku. Wówczas był emitowany w postaci srebrnych sztabek odpowiadających 200 diengom. Za czasów panowania Aleksego I Romanowa została wybita pierwsza moneta talarowa o wartości rubla. Jednak jego reformy są uważane za nieudane, z powodu wielu fałszerstw pieniędzy. Poprzez reformę pieniężną jego następcy, Piotra Wielkiego rubel pojawił się na stałe jako moneta obowiązująca w Carstwie Rosyjskim. Rubel stał się rozpowszechniony we wszystkich zakątkach rozrastającego się Carstwa Rosyjskiego. W czasach rozbiorów Polski, ludność znajdująca się pod zaborem rosyjskim również musiała korzystać z rubli.

Kolejne reformy monetarne

Spadek wartości rubla nastąpił wraz z końcem I wojny światowej. Na początku wojny za 1 dolara płacono około 8 rubli, natomiast w 1923 roku płacono już 2,4 mln rubli. Pogłębiający się kryzys społeczny i gospodarczy w Rosji doprowadził do hiperinflacji. W tym czasie bolszewicy wyemitowali tzw. drugiego rubla radzieckiego oraz nową walutę „czerwońca”, która miała być wiarygodnym środkiem płatniczym w przypadku rozliczeń międzynarodowych. Kres hiperinflacji i kłopotów z rublem położyła reforma monetarna z 1924 roku. Stabilny kurs rubla (https://comparic.pl/kurs-rubla-rosyjskiego-rubpln-notowania-online/) został utrzymany aż do roku 1990. Za jednego dolara płacono wtedy około 5 rubli. Po upadku Związku Radzieckiego wprowadzono kolejną odmianę rubla. Tym razem rubla sowieckiego zastąpiono rublem rosyjskim, jednakże zamiana nastąpiła w stosunku 1:1. Kolejna reforma systemu pieniężnego w Rosji nastąpiła w 1998 roku. Zmiany, które wprowadzono polegały głównie na „obcięciu” zer. XXI wiek nie przyniósł jednak podwyższenia wartości rubla. Kolejny kryzys gospodarczy, konflikt z Ukrainą i sankcje gospodarcze spowodowały spadek wartości rubla, który obecnie wynosi 1USD= ok. 60 rubli.

Sprawdź także: Comparic – kursy kryptowalut

Charakterystyka rubla

Jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek. Jest oznaczany symbolem międzynarodowym RUB. W obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 5, 10, 50 kopiejek oraz 1, 2, 5, 10 rubli. Na monetach wybito roślinne ornamenty. Na awersach kopiejek znajdziemy wizerunek świętego Jerzego zabijającego smoka. Natomiast na awersach rubli znajdziemy herb Federacji Rosyjskiej. Banknoty znajdują się w nominałach 5, 10, 50, 100, 500, 1000 oraz 5000 rubli. Warto zauważyć, że nominały 5 i 10 rubli występują zarówno w postaci monet, jak i banknotów. Na banknotach znajdziemy najważniejsze budowle architektoniczne oraz pomniki Rosji, m.in.: Budynek Giełdy w Sankt Petersburgu, Pomnik Piotra Wielkiego w Archangielsku, Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Jarosławiu, Most Chabarowski, Pomnik Tysiąclecia Rosji.

Autor: Comparic

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

na górę